ЗДОРОВ'Я МАЛЮКА

Кашлюк у дітей - актуальна проблема сьогодення. Єдиний захист - вакцинація!


У зв’язку із катастрофічною ситуацією зі щепленнями у державі та епідеміологічним неблагополуччям, до педіатрів або сімейних лікарів усе частіше звертаються батьки з дітьми, які мають прояви нападоподібного кашлю. Нападоподібний кашель часто супроводжується почервонінням чи навіть посинінням обличчя й завершується виділенням густого прозорого слизу та блюванням. Такі ознаки хвороби переважно є проявами кашлюку (коклюшу) – дитячого гострого інфекційного захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом. Нерідко діти заражаються й від дорослих членів сім’ї, які впродовж тривалого часу кашляють і виділяють мікроби Bordetella pertussis, частіше вірулентного серотипу 1.0.3. Важливо пам’ятати, що кашлюкоподібний синдром можуть спричиняти й інші мікроорганізми, зокрема B. parapertussis, B. halmesii, B. bronchoseptica, Mycoplasma pneumoniae, хламідії, аденовіруси.
Щороку у світі реєструється близько 50 млн випадків захворювання, у країнах, що розвиваються, близько 300 тис. дітей помирає. В Україні щорічно фіксують 3-4 тисячі випадків кашлюку, переважно в дітей віком до 1 року, в яких хвороба має особливо тяжкий перебіг, із багатьма ускладненнями та несприятливими наслідками.
Інку­ба­ційний період триває приблизно тиждень. Наступного тижня спостерігається нежить, можливе підвищення температури, додається сухий кашель, який із кожним днем наростає, набуваючи до кінця тижня нападоподібного характеру, та виникає переважно вночі й часто закінчується блюванням. Самопочуття дитини змінюється мало. Цей період часто нагадує гостру вірусну інфекцію й називається катаральним. За ним починається найважчий період – спазматичний. Здавалося б, хворому має стати краще, натомість кашель наростає, виникає раптово як серія коротких кашльових поштовхів, що йдуть безперервно один за одним. Потім дитина робить глибокий судомний вдих, що супроводжується свистячим звуком (реприз). Чим тяжча форма кашлюку, тим довші напади кашлю й тим більшою кількістю репризів вони супроводжуються. Під час нападу кашлю хворий має характерний вигляд: обличчя червоніє або навіть синіє, шийні вени набухають, очі наливаються кров’ю, язик висувається назовні, кінчик його загинається догори, можлива зупинка дихання. Так триває приблизно 3 тижні, після чого наступає період реконвалесценції, коли напади кашлю стають все рідшими, але можуть зберігатися впродовж 2-3 місяців. Інколи в цьому періоді за приєднання іншого інфекційного захворювання напади кашлю можуть відновитися. Та їх не слід кваліфікувати як рецидив кашлюку, адже після видужання напади кашлю теж припиняються.


Обережно — кліщі !!!


При відвідуванні лісу, скверів, паркових зон міста Василькова та Васильківського району в період з березня по жовтень є небезпека підвергнутися нападу іксодових кліщів. Кліщі — переносники збудників вірусних, рикетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин.. Від хворої людини до здорової збудники цього захворювання не передаються. Зараження людини відбувається тільки через укуси кліщів. Найчастіше кліщі прикріплюються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Вони також можуть заноситися до житла з букетами квітів, собаками, іншими тваринами. У нас бували навіть випадки,коли люди зазнавали укусів кліщів прямо біля свого будинку. Ці комахи облюбували кущі,що росли біля будинків. У нашому місті найбільш небезпечна ділянка — набережна, де багато трави,зелені та дерев. Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб, при цьому самиця збільшується в 80-150 разів, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Кліщ виділяє зі слиною знеболюючу речовину, тому людина не відчуває укусу комахи, через що й не помічає її відразу. Людиною виявляються кліщі через 2-3 дні, коли з’являється припухлість, свербіння,почервоніння. Постраждалий може навіть роздавити комаху, а при цьому всі личинки потрапляють у лімфу і розносяться по всьому організму з током крові. Укус інфікованого бореліями кліща може привести до такого небезпечного захворювання як кліщовий бореліоз. У нього є кілька стадій. Перша — кільцевидна еритема (почервоніння) на місці укусу. На цій стадії людина, помітивши таке почервоніння, повинна звернутися за допомогою до лікаря. Після початку лікування припиняється циркуляція боре лій в організмі людини і хвороба не наступає. Якщо людина не звернулась за меддопомогою своєчасно, борелії рознесуться по всіх органах і системах. Таким чином може бути вражена як нервова система, так і всі суглоби і навіть серцевий м’яз, що може привести до інвалідності людини. Для видалення кліща необхідно звернутися до травмпункту. За відсутністю такої можливості видалення проводять самостійно. Потрібно повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи тільце з одного боку в інший пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом або петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Після видалення місце присмоктування треба змастити 3% розчином йоду або спиртом. Всім постраждалим від покусів кліщами рекомендована обов’язкова консультація інфекціоніста для встановлення діагнозу та проведення своєчасного лікування.

Засоби особистого захисту: — виходячи на природу, рекомендується одягатися у світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, голову слід покривати головним убором; — під час прогулянки необхідно проводити через кожні 2 години само— та взаємоогляди та ще раз — вдома ; — місце для відпочинку, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 метрів; — вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів; — використовуйте ефективні репеленти (речовини, які відлякують кліщів): диметилфталат, диметилтолуамід-ДЕТА, "Редет", "Тайга", "Пермет" 

Комментариев нет:

Отправить комментарий

ПРО ВІДКРИТТЯ САДОЧКІВ

25 травня дитячі садки поновлять свою роботу. Однак, щоб перебування у дитячих закладах було безпечним, передусім  для дітей, МОЗ затвердило...